2026-03-02

På en av Göteborgs mest centrala och besökta platser fortsätter Jernhusen att utveckla stationen som en levande mötesplats där resenärer, närarbetande och göteborgare kan ta del av ett attraktivt utbud av mat och service. Med sitt centrala läge blir MAX en naturlig mötesplats för alla som passerar stationen. Lokalen har högt i tak och flera naturliga entréer, med ingångar både från torget, Centralhuset och den äldre stationsdelen. Det ger ett starkt flöde och synlighet redan från start. Möjligheten till en uteservering med fin exponering kommer ytterligare att stärka närvaron i stråket.
– Vi är väldigt glada att välkomna MAX till Göteborgs Centralstation. Deras närvaro kommer att skapa ännu mer liv och rörelse på stationen. MAX kommer komplettera vårt utbud mycket väl och blir ett uppskattat tillskott för våra resenärer och besökare, säger Michael Dahlgren, Regionchef Väst på Jernhusen.
MAX har tillträtt ytan och anpassning av lokalen har påbörjats. Öppning planeras till våren.
–Göteborg är en viktig stad för oss och vi är stolta över att etablera MAX på Göteborgs Centralstation, en central knutpunkt i staden. Här får vi möjlighet att erbjuda Sveriges godaste burgare till människor från tidig morgon till sen kväll. Vi ser fram emot att öppna dörrarna och bli en naturlig del av stationens puls, säger Rasmus Billborn, etablering-, bygg- och fastighetschef på MAX Burgers.
Om Göteborgs Centralstation
Centralstationen uppfördes 1856–1857 och byggdes om 1923. Idag är stationen navet för resor i Västsverige och en av Göteborgs mest besökta platser. Varje dag passerar över 70 000 personer här. Stationen har en total retailyta på 5 500 kvadratmeter och inrymmer kontor på en yta av 10 000 kvadratmeter. Just nu pågår även byggnationen av Göteborg Grand Central, ett stationshus med direkt anslutning till Västlänken. Det nya stationshuset öppnar i december 2026 och tillför 7 700 kvadratmeter kontor och 1 400 kvadratmeter service och handel till området.
Om MAX Burgers
MAX Burgers grundades i Gällivare 1968 av Curt Bergfors och Britta Fredriksson, och har växt från en liten grillkiosk i norra Sverige till en internationell burgarkedja med restauranger i Sverige, Polen, Norge och Danmark. MAX strävan är att bli världens bästa burgarkedja genom att servera de godaste burgarna på ett gott sätt. Hållbarhet är en naturlig del av affären och som världens första restaurangkedja började MAX klimatmärka menyn redan 2008. Stiftelsen Rättvis Fördelning har sedan 2006 fördelat 7–10 % av MAX årliga nettovinst till fattigdomsbekämpning. Läs mer om MAX Burgers: www.max.se
Jernhusens Presstjänst